15+ БЕЗПЛАТНИ рецепти, които ще преобразят тялото ти

Ечемик на окото
Образование

Ечемик на окото – причини, симптоми и лечение

Сблъсквал ли си се с неприятна червена подутина на клепача? Тогава най-вероятно си имал ечемик на окото. Освен че това състояние предизвиква дискомфорт, то се отразява неблагоприятно и на външния вид, като понякога може да доведе и до по-сериозен проблем с очите.

В следващите редове на тази статия ние от Zasemeistvoto ще разгледаме какво представлява ечемик на окото, какви са причините за появата му, неговите симптоми и различните му видове.

Ечемик на окото - Какво представлява?

Преди да преминем към причините, поради които се появява, първо ще разгледаме какво е ечемик на окото. Това е остро гнойно възпаление в космения фоликул на миглата на окото или в мастната жлеза. Представлява инфекция на клепача, която причинява червена, болезнена подутина близо до ръба му. Ечемикът може да се появи в основата на миглите (външен хордеолум) или в мастните жлези в клепача (вътрешен хордеолум).

1-4.jpg

Разликата при външното образувание е, че то се разполага на мигления ръб, по-близо до кожата. Вътрешният ечемик също е остро гнойно възпаление, но се развива по-дълбоко в клепача и е разположен по-скоро към очната ябълка, т.е. навътре. Ечемик на окото е един от най-честите проблеми, които могат да засегнат очите.

Състоянието се появява във всички възрасти, като може да излезе само на едното око или да обхване едновременно и двете очи. Възможно е да се развие само един ечемик, но често се наблюдава и излизането по няколко един след друг или приблизително по едно и също време.

Причини

Една от причините за появата на ечемик на окото е задържането на различни видове бактерии като например от грим, мъртва кожа или мърсотия, което води до инфекция. От друга страна, има хора, които просто са предразположени към състоянието. Пациентите, които имат блефарит, тоест възпаление на миглените ръбове, често развиват ечемици. При конюнктивит също има опасност от развитие на ечемик.

На следващо място са дразнещите фактори от ежедневието ни - силна и/или изкуствена светлина, нощната работа, многочасово стоене пред компютър, прах, дим. Една от водещите причини за развитие на ечемиците е некоригиран очен проблем. В това число хора, които имат нужда от очила, но не ги носят или им е изписана неточна корекция. Когато не виждаме добре, си присвиваме клепача, а това напрежение предразполага към възпаление на клепачите.

2-4.jpg

Друга причина за развитие на ечемици може да бъде диабет. Когато се появява многократно ечемик, ако са изключени всички други причини, трябва да се провери нивото на кръвната захар. При повишена кръвна захар организмът е изключително склонен към възпаления, към това число и клепачни.

Също така сред факторите, които допринасят за появата на ечемик на окото, попада и навикът често да докосваме клепачите си с мръсни ръце, както и голямото количество прах на закрито или на открито.

Рисковата група за поява на ечемик включва:

  • Пациенти с намален имунитет.
  • Хора със заболявания на ендокринната система.
  • Пациенти с патологии на стомашно-чревния тракт.
  • Хора, чиято професионална дейност включва работа на улицата или в помещения със затруднени климатични или нехигиенични условия.
  • Хормонален дисбаланс.
  • Пациенти, претърпели възпалителни заболявания на очите и клепачите, както и такива, които не са завършили предписания курс на лечение.
  • Използване на козметика, която е замърсена или с изтекъл срок на годност.
  • Недостатъчна грижа или лоша хигиена на клепачите.
  • Възпалителни заболявания на клепачите като блефарит и розацея.
  • Повишено ниво на стрес.

Ечемик на окото – симптоми

Ечемикът започва като зачервена подутина близо до мигления ръб при външния ечемик и по-надълбоко в клепача при вътрешния. Обикновено той не е с много големи размери, но клепачът може да е отекъл, кожата около него да е зачервена и болезнена дори при допир.

При по-сериозните случаи е възможно състоянието да е съпътствано от подуване на лимфни възли в близост до ушите. Понякога ечемикът може да се спука спонтанно и гнойта, която е събрана в него, да изтече. От изключително значение е да не се опитваш сам да изстискаш ечемика, защото инфекцията може да се разпространи към околните тъкани - както на окото, така и по лицето.

3-4.jpg

Има различни състояния на клепачите, които могат да протичат със сходни симптоми. Ако изпиташ дискомфорт, трябва да посетиш очен лекар, за да се установи причината и да се лекува адекватно.

Възможно е зад симптомите да се крие диагноза, за която е необходимо различно лечение. Туморното образувание може да имитира външния вид на ечемика, така че състоянието не е изобщо за подценяване.

Ечемик на окото - лечение

Справянето с ечемик на окото е лесно, дори без специално третиране, когато имунната система е в добро състояние. Това е възможно когато нежеланите ефекти изчезнат и активизацията на стафилококите е потушена.

Препоръчително е да се консултираш със специалист, който да предпише бърз и безопасен метод за лечение. Най-често при такава терапия се включват антибактериални средства като локални антибиотици и препарати, които успокояват възпалителните процеси. Следенето на терапията от специалист ще помогне за бърза реакция при признаци на усложнения.

4-2.jpg

Не се препоръчва да се самолекуваш с лекарства у дома, тъй като народните рецепти често представляват заплаха за зрението. Някои от домашните методи за лечение на ечемик има вероятност да предизвикат разкъсване на гнойната капсула, което може да доведе до заразяване на лигавицата на окото и доста сериозни последици.

Надяваме се тази статия да ти е била полезна, но все пак да не ти се налага да се сблъскваш често със състоянието на ечемик на окото. Спазвай добра хигиена и няма да имаш причина за притеснение.

Loading...
Споделяне