15+ БЕЗПЛАТНИ рецепти, които ще преобразят тялото ти

Образование

Бебе без колики за спокойни родители

Повечето родители се сблъскват с явлението колики при новородено. Грижата за най-малките през първите седмици от техния живот може да е изключително трудна, особено ако бебчето плаче непрестанно.

Ние от За семейството сме тук, за да помогнем на теб и на твоето дете да преминете през “страшния период” на коликите като професионалисти. В днешната статия ще развенчаем 5 мита около състоянието и ще дадем практически съвети, които доказано работят. Да започваме!

Какво трябва да знаят родителите за колики при новородено?

Коликите при новородено са абсолютно нормално състояние, при което бебенцето е неспокойно и плаче за дъгъл период от време. Причината е, че изпитва дискомфорт, който е провокиран от различни фактори на околната среда. Все още няма еднозначен отговор на въпроса “Защо най-малките страдат от колики?”, но обикновено причината е неправилното усвояване на лактозата в млякото. Ето няколко съвета за родителите, с които да са сигурни, че предприемат най-добрите мерки за овладяване на неприятното състояние:

колики при новородено, трикове при колики

  • За да се потвърди наличието на колики, може да се използва т.нар. “тройно правило” - детето плаче най-малко 3 часа на ден, това се случва поне 3 дни в седмицата и продължителността е най-малко 3 седмици

  • Коликите колкото спонтанно се появяват, толкова неочаквано и изчезват: обикновено се наблюдават между 3-ата и 6-ата седмица и отшумяват до 3-ия - 4ия месец

  • Често пъти плачът започва по едно и също време и е комбиниран с разнообразни движения на крачетата и ръчичките

  • Симптомите на колики при новородено се повлияват изключително добре в спокойна среда без външни дразнители. Препоръчително е да се следи диетата на майката, ако бебето е кърмаче и да се обръща специално внимание, когато то плаче

5 мита, свързани с колики при новородено

На тема колики има изключително много информация, която, за съжаление, понякога може да е подвеждаща. Ето няколко широкоразпространени твърдения, които трябва да се имат предвид, когато става въпрос за колики при новородено:

№1 Бебето изпитва болка

Според проучвания не се забелязва повишаване на хормона кортизол, който регулира нивата на стреса при малчуганите, когато страдат от колики. Това означава, че не болката в областта на корема и газовете са причината за цялостния дискомфорт.

№2 Всяко бебе има колики

Според проучвания оплакванията, свързани с колики, засягат всяко четвърто или пето дете на възраст между 2 и 3 седмици. С течение на времето симтоматиката отшумява, а броят на засегнатите малчугани значително намалява.

№3 Коликите НЕ са характерни за здравите бебета

Не е установена връзка между здравословното състояние на най-малките и наличието на колики. Обикновено повечето деца, които минават през състоянието, са здрави и с напълно нормални показатели за възрастта си.

№4 Винаги коликите изчезват след първите 2-3 месеца

Това важи за повечето бебенца, но не и за всички. Коликите са възможен етап от развитието на детето, който е строго индивидуален и е възможно да продължи дори след 5-ия месец.

№5 Играчките са начин за справяне с колики при новородено

Отклоняването на вниманието е добра стратегия за подобряване на състоянието при най-малките. Това обаче не се отнася за онзи тип бебешки играчки, които издават силни звуци. Те е по-вероятно да раздразнят детето и коликите да се задълбочат, отколкото да помогнат. В тази ситуация спокойствието и тишината са по-работещият подход.

колики при новородено, митове

Кога е нужно да се потърси лекарско съдействие?

Плачът и неспокойствието са характерни и за някои здравословни проблеми, които са далеч по-опасни от коликите. При съмнения за друго състояние е задължително внимателно да се наблюдава поведението на бебето - кога плаче, застава ли в нетипични пози, налице ли е повръщане или разстройство? Консултацията със специалист е силно препоръчителна в случай че симптомите не отминават или се влошават. Част от заболяванията, които могат да се сбъркат с колики, са:

  • Алергия
  • Рефлукс
  • Отит
  • Инфекции на пикочните пътища или дихателната система

Много са редки случаите, в които типичните проялвления на коликите са в резултат на друг здравословен проблем. Това обаче не означава, че срещата с педиатър трябва да се отлага при сериозни притеснения.

3 начина за борба срещу колики при новородено

Коликите със сигурност са неприятен момент както за бебето, така и за родителите, които често се чувстват безпомощни. За щастие има няколко метода, които помагат на най-малките да преодолеят моментното неразположение.

#1 Сироп против колики

Към момента на пазара има десетки лекарства, които твърдят, че се справят ефективно с коликите. Един от най-добрите и щадящи детския организъм продукти е Gripe Water. Този сироп е подходящ за новородени и е с изцяло растителен състав. Активните съставки като джинджифил и копър действат успокояващо и бързо секват бебешкия плач. Предлага се и нощен сироп, който гарантира спокойния сън на малчуганите.

колики, колики лечение, колики при бебе

#2 Чай от лайка

Тази билка е позната от десетилетия със здравословните си ползи за човешкия организъм. Освен в сезона на грипа чаят от лайка може да се дава и при колики. Една чаена лъжица от изсушеното растение се запарва в гореща вода за няколко минути. Получената отвара се прецежда и се изчаква да се охлади малко. Само няколко чаени лъжички от сместа след хранене са достатъчни, за да облекчат раздразнението и да повлияят благоприятно на храносмилателната система на бебенцето.

#3 Масаж

Внимателният масаж може да помогне за извеждането на излишните газове от тялото на детето и да му помогне да се почувства по-добре. Желателно е да се извършват кръгови движения по часовниковата стелка около пъпчето на бебенцето. Възможно е да се използва бебешко олио или етерично масло от лавандула, но преди това е препоръчително да се допитате до специалист. Продължителността на масажа не трябва да е повече от 10 минути.

Коликите при новородено са изпитание за всички млади родители и техните безценни дечица. С правилния подход и търпение състоянието отшумява безпроблемно, а бебето продължава да расте безгрижно и щастливо. В случай на колики ключът към овладяването на ситуацията е да се запази спокойствие и да се полагат специални грижи.

Коментари

Споделяне