15+ БЕЗПЛАТНИ рецепти, които ще преобразят тялото ти

Образование

Що е то бърнаут | Причини и начини за справяне

Бърнаут, познат още като професионално прегряване, е тема, която нашумя през последните години. Специалисти от всякакви сфери коментират проблема и неговата важност. Но какво всъщност представлява той и откъде произлиза?

Има ли начин да се предпазиш, или тази „болест“ на днешния свят не подминава никого?

Ако те вълнуват отговорите на този и още много въпроси, прочети докрай днешната статия от „За семейството“, за да не изпуснеш най-неподозирания фактор за това неприятно състояние.

Бърнаут под микроскоп

Изправени сме пред сложната задача да разнищим причините за бърнаут и да ги предотвратим. Преди да можем да говорим за решения, трябва да открием източника на проблема.

Но първо… нека го обясним.

Знаеше ли, че терминът бърнаут (burnout) е представен преди повече от 50 години?

Американският психолог Хърбърт Фройденбергер е един от първите специалисти, които въвеждат понятието. Използва го, за да опише конкретно състояние, което се появява като следствие на дългосрочно претоварване и стрес.

бърнаут

Най-често става въпрос за професионалната среда на развитие.

В далечната 1974 година Фройденбергер започва да изучава хора, които работят в здравеопазването и социалната сфера. Открива, че те често изпитват депресия, физическа умора и проявяват цинизъм към своето ежедневие.

Според него бърнаутът преминава през три основни фази. Започва с емоционално изтощение. Следва деперсонализация и задълбочаване на песимистичните мисли. Накрая се прокрадва чувство за неуспех като резултат от неспособност да свършат работата си ефективно.

Детайлен прочит на симптомите на бърнаут

Човешкото същество не е само тяло. То съчетава психика и външен облик. Емоционалните състояния почти винаги са съпроводени от физически проявления.

Усещането за ментална слабост, безсилие и тревожност биха могли да доведат до нарушения в съня и колебания в апетита. Доказано е, че депресивните епизоди влияят на имунитета и отслабват защитните сили на организма.

бърнаут

Ако изпитваш постоянна умора дори след активна почивка, загубил си интерес към занимания, които по принцип ти носят радост, и се затрудняваш да разрешаваш проблеми, трябва да се вгледаш в себе си.

Най-добре е да не позволяваш да се стига до крайности. Професионалното прегаряне е като плевел, който се разпространява, ако не бъде изкоренен навреме. Но как да го премахнеш, ако не знаеш, че е там?

Тук се намесва личната осъзнатост и самонаблюдението. Позволи ни да ти помогнем да разпознаеш наченките на това състояние.

Ранни признаци на бърнаут

Винаги обръщай внимание, ако доловиш, че дори след добра почивка си изтощен. Това усещане е придружено от умора при извършване на обикновени ежедневни дейности, които по принцип не представляват проблем.

Трудното заспиване или неспокойният сън, както и повишеното напрежение в тялото, също заслужават наблюдение от твоя страна. Ако докато вършиш ежедневните си задачи, разпознаеш усещане за безсмислие, колкото и леко да е то, не го подминавай.

бърнаут

В случай че социалните ти батерии се изтощават по-бързо от обикновено и в ума ти се прокрадва несигурност в теб самия, имай предвид, че ситуацията може да се задълбочи.

Никога не пропускай подобни появили се повече от веднъж привидно незначителни мисли и емоции.

Навременна превенция

За да предотвратиш увеличаването на проблемите, си осигури време за качествена почивка. Кратки паузи от работа през деня и посещения на екопътеки в България през уикенда са добри опции за разтоварване. Природата има живителни и успокояващи психиката и тялото сили.

Внасянето на промени в работната рутина също ще ти помогне да се справиш с натоварването. Определи кои задачи са с приоритет и се фокусирай върху тях. Ако е възможно, пренасочи или делегирай част от дейностите си.

Забелязал ли си, че си склонен да поемаш работата на други хора? Научи да поставяш здравословни граници. Не приемай чужди задачи, когато имаш твърде много свои.

Колкото и да ти се иска да останеш сам, не забравяй, че изолацията често засилва чувството за безнадеждност. Прекарвай време с любимите си хора, макар и за кратко. Споделяй какво преживяваш. Комуникацията с доверени близки редуцира стреса и показва нови перспективи.

Умението да управляваш стреса е ключово при изграждане на здравословни навици. Започни с осъзнато дишане, йога или медитация.

Редовната физическа активност от своя страна допринася тялото ти да освобождава повече хормони на щастието. Избери спорт, който ти е приятно да упражняваш, за да си вдъхновен да го практикуваш често.

Още съвети за превенция на бърнаут

Саморефлексията е изключително важна. Добра практика е воденето на дневник. Когато записваш преживяванията си, даваш възможност на мозъка си да подреди и онагледи емоциите и чувствата. А това освобождава ментално пространство и действа успокояващо.

Ако обаче усещаш, че симптомите на бърнаут се засилват и не можеш да се справиш сам, потърси професионална помощ. Консултациите с психолог ще ти помогнат да осъзнаеш по-ясно проблема и да поемеш правилните стъпки за отстраняването му.

И не на последно място - намери „златната среда“ между работата и личния живот. По този начин ще съумяваш да отделяш време за почивка, семейство, приятели и хобита.

Неподозиран фактор, причиняващ бърнаут: перфекционизъм

Поставянето на нереалистични стандарти и стремежът към съвършенство оказват натиск върху теб самия. Важно е да умееш да преценяваш възможностите си, без да спираш да се развиваш към по-добра версия на теб самия. Ключът е в баланса.

Професионалното прегряване е тревожна тенденция, застрашаваща все повече хора. Ако усещаш, че попадаш в тази графа, се погрижи за себе си и предотврати състоянието.

В случай че страдаш от бърнаут, бъди силен и си отдели необходимото време за възстановяване, защото здравето ти, психическо и физическо, е на първо място.

Loading...
Споделяне